Jak dobrać zegarek do męskiego stroju? 0

Jak dobrać zegarek do męskiego stroju?

 

Zegarek, jak powszechnie wiadomo, jest przyrządem wskazującym aktualny czas. Oprócz pełnienia tej praktycznej funkcji, stanowi również ważny element stylizacji każdego pana. Jak dobrać zegarek do męskiego stroju, aby informował o klasie jego właściciela, o jego zainteresowaniach czy stylu życia? To ważne pytanie, na które odpowiedź ma nieraz duże znaczenie w kontaktach służbowych i w życiu towarzyskim. Poświęćmy mu więc kilka minut uwagi. 

 

Pasek

Aby dobrze dobrać zegarek do męskiego stroju, musimy przede wszystkim uwzględnić jego kolorystykę. Wybierając się na oficjalne spotkanie lub uroczystość należy w pierwszej kolejności zadbać o to, by kolor paska zegarka występował w tej samej tonacji, co pasek od spodni oraz obuwie. Jednym słowem - do czarnych półbutów powinniśmy założyć równie czarny pasek (koniecznie ze skóry licowej, a więc z połyskiem) oraz czasomierz przypięty do paska o tym samym kolorze. Barwa koperty również nie powinna być przypadkowa. Ważne jest, by była zbliżona wyglądem do innych metalowych elementów stroju, takich jak spinki mankietów i krawata czy klamra paska. 

W przypadku stylizacji codziennych nie musimy specjalnie zastanawiać się nad tym, jak właściwie dobrać zegarek do męskiego stroju. Niuanse są mniej ważne, chociaż gustowne zestawienie kolorystyki wszystkich elementów stroju świadczyć mogą o klasie właściciela zegarka. 

 

  • W naszym sklepie znajdziesz eleganckie zegarki marki Gino Rossi ze skórzanymi paskami. Zobacz

 

Tarcza

Odpowiadając na pytanie: jak dobrze dobrać zegarek do męskiego stroju i konkretnej okazji, należy podkreślić znaczenie tarczy, jako najbardziej widocznego elementu tego urządzenia. W sklepach znaleźć możemy zarówno modele uproszczone, w których jedynym ponadpodstawowym dodatkiem jest datownik, jak i bogate, posiadające wiele dodatkowych funkcji. Takie rozbudowane czasomierze wzbudzają zainteresowanie w stylizacjach codziennych bądź sportowych, ale nie pasują do okazji oficjalnych.  Zasada jest prosta: im więcej elementów na tarczy, tym zegarek staje się mniej formalny. Zakładając garnitur starajmy się wybrać model prosty, według schematu: dwie wskazówki i sekundnik. Polecany jest przy tym biały lub złoty kolor tarczy. 

 

  • W sklepie recea.pl posiadamy zegarek idealnie nadający się na oficjalne i uroczyste okazje. Jest to Gino Rossi o oryginalnej, kwadratowej kopercie. Zobacz

 

W przypadku stylizacji codziennej dobrać zegarek do męskiego stroju jest znacznie łatwiej, gdyż nie ma przeciwwskazań w odniesieniu do dodatkowych tarcz i wskazówek, a już pełna swoboda panuje przy stroju sportowym. Warto o tym wszystkim pamiętać, gdyż noszenie zegarka casualowego bądź sportowego do eleganckiego garnituru jest po prostu rzucającym się w oczy błędem.

 

Koperta

Wspomnieliśmy wyżej o znaczeniu kolorów elementów zegarka w przypadku oficjalnego stroju. Poruszyliśmy wymogi dotyczące koloru paska i tarczy. Aby dobrze dobrać zegarek do męskiego stroju, przy ważnych okazjach nie należy zapominać też o kolorze koperty. Nie ma tu specjalnego znaczenia jej kształt, ważne jest to, by złota lub srebrna koperta nawiązywała kolorystycznie do innych metalowych elementów garderoby: spinek do koszuli czy krawata, ewentualnie do sprzączki paska od spodni.

 

  • Recea.pl posiada zegarki Gino Rossi ze złotą kopertą (zobacz) i srebrną (zobacz).

 

Rozmiar

Skoro ustaliliśmy już kwestie związane z rodzajem tarczy i kolorem paska, przejdźmy do ostatniego elementu naszych rozważań nad tym, jak dobrać zegarek do męskiego stroju - do kwestii wielkości zegarka. Chociaż spotykamy czasem na rynku oraz na nadgarstkach naszych znajomych naprawdę ogromne czasomierze, warto trzymać się tradycji, mówiącej o tym, że zegarek nie powinien być większy od szerokości nadgarstka, gdyż w przeciwnym wypadku wygląda humorystycznie. Dawniej preferowano modele o średnicy 30-35 mm. Dziś panowie unikają ich, gdyż kojarzone są bardziej z damskimi zegarkami. Obecnie mężczyzna o szczupłych nadgarstkach chętniej decyduje się na wersję między 35 a 40 mm, natomiast  posiadacze grubszych przedramion optują za wielkością przekraczającą 40 mm.

Zakładając garnitur pamiętajmy, że nasz zegarek powinien zmieścić się pod mankietem koszuli. Wskazany jest więc wybór mniejszego i bardziej płaskiego czasomierza.

 

 

Zegarek, okazja i styl

Na zakończenie zastanówmy się, jak dobrać zegarek do męskiego stroju pod kątem stylu ubierania się. 

 

Styl wieczorowy (ciemny garnitur, smoking)

Jeżeli wybieramy się na wieczorne przyjęcie o najwyższej randze formalności, musimy przestrzegać zasady zachowania prostoty. W związku z tym najlepszym wyborem będzie zegarek klasyczny, niekiedy zwany garniturowym, który przytwierdzony jest do czarnego, skórzanego paska. Preferuje się kopertę srebrną lub w ostateczności złotą. Zegarek nie może być duży, na tarczy powinny znajdować się jedynie oznaczenia godzin i wskazówki. Dopuszczalny jest datownik.

 

Styl półformalny (garnitur codzienny lub sportowy)

Na imprezy organizowane w pracy lub z nią związane, do codziennego lub sportowego garnituru należy wybrać zegarek prosty i płaski, ale dopuszcza się też czasomierze o wzbogaconej tarczy. Panuje przekonanie, że ten element męskiej ozdoby powinien być dopasowany nie tylko do ubrania, ale również do stylu życia właściciela. Jeśli założyliśmy garnitur sportowy, możemy sobie pozwolić na noszenie zegarka w wersji sportowej, z zachowaniem jednak eleganckiej stylistyki.

 

Styl półelegancki

Przy bardziej swobodnej stylizacji dobrać zegarek do męskiego stroju to zadanie  znacznie łatwiejsze, gdyż nakazów mody jest tu znacznie mniej. Mamy wybór równie duży, jak w przypadku garniturów sportowych. Do naszego stroju pasować może każdy model zegarka sportowego lub casualowego z większą lub mniejszą liczbą dodatków i o urozmaiconej kolorystyce. Nie musimy się w tym przypadku przejmować dostosowaniem barw do innych dodatków, gdyż w stylu smart casual panuje całkowita swoboda.

 

Styl codzienny

Styl casualowy też daje nam zupełną dowolność w doborze zegarka. Tu zależy wszystko od nas, od tego jaki strój założymy i jaki styl lubimy. Nasz zegarek może być ponadnormatywnie duży i gruby, posiadać jedną tarczę, a nawet cztery. Nie jesteśmy też ograniczeni kolorem paska i materiałem, z którego został wykonany. 

 

Styl sportowy

Zegarki sportowe bardzo często posiadają nieco większe koperty i paski, a także odważniejszy design i bardziej wyraziste kolory. Wykonane są z tworzyw sztucznych zapewniających podwyższoną wytrzymałość na uderzenia i upadki - stali szlachetnej, tytanu lub karbonu. Zazwyczaj wyposaża się je w paski z kauczuku, gumy lub poliuretanu. Zegarki sportowe posiadają szereg funkcji, które przydają się podczas różnorakiej aktywności sportowej, a także w czasie uprawiania turystyki. Są to między innymi: timer, krokomierz, wysokościomierz, barometr, pulsometr itp. Nie musimy w tym przypadku zaprzątać sobie głowy pytaniem, jak dobrać zegarek do męskiego stroju, którym przeważnie jest przecież sportowy dres.

 

  • W naszym sklepie znajdziesz wybór zegarków z paskami skórzanymi na różne okazje. Zobacz

 

***

Na zakończenie naszego artykułu krótkie podsumowanie: dobrać zegarek do męskiego stroju nie jest łatwo. O wszystkim decyduje stopień formalności wydarzenia, w którym bierzemy udział. Im spotkanie czy impreza ma bardziej oficjalny charakter, tym mocniej musimy skoncentrować się na doborze zegarka. Kilka wskazówek, które umieściliśmy wyżej, powinno pomóc Wam uchronić się przed ewentualnymi wpadkami.

Komentarze do wpisu (0)

 
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl