JAK WYBIERAĆ MĘSKĄ KOSZULĘ?

JAK WYBIERAĆ MĘSKĄ KOSZULĘ?

 

Koszula jest jednym z podstawowych i najważniejszych elementów garderoby. Odpowiadając na pytanie: "jak wybierać męską koszulę?" należy podkreślić, że oprócz oczywistego dobrego dopasowania rozmiaru do naszej sylwetki, istnieje jeszcze kilka cech, które powinniśmy wziąć pod uwagę. 

 

W jakim fasonie wybierać męską koszulę?

Jeśli chodzi o krój koszul męskich stwierdzić musimy, że nie występuje tu podobne bogactwo wzorów, jak ma to miejsce w modzie damskiej. Jednym słowem - żeby wybierać męską koszulę nie musimy studiować stosów katalogów, gdyż dysponujemy tylko dwoma fasonami: klasycznym, zwanym również prostym, regular lub classic fit oraz modelowanym, czyli slim czy modern fit.

Fason regular charakteryzuje się prostym, pozbawionym wcięcia w talii krojem. Nie posiada żadnych zaszewek lub klinów podkreślających budowę torsu. Taka koszula powinna dobrze wyglądać na każdym panu posiadającym klasyczną budowę ciała. Wyjątkiem mogą być mężczyźni bardzo szczupli, dla których koszula classic fit może być zdecydowanie za luźna. Podsumowując: koszula klasyczna to trafny wybór dla tych wszystkich, którzy dla dobrego wyglądu nie chcą rezygnować ze swobody i wygody.

Koszule męskie

Fason modelowany posiada krój wyszczuplony, lekko dopasowany w talii. Zadaniem takiej koszuli jest podkreślenie smukłości ciała. Koszule slim polecane są wszystkim panom, którzy nie mają problemów z brzuszkiem i chcą wyeksponować kształt swojego torsu. Zaznaczyć przy tym należy, że aby wybierać męską koszulę w tym fasonie nie trzeba mieć specjalnie muskularnej sylwetki. Doskonale wyglądają w niej również panowie o szczupłej klatce piersiowej i wąskich ramionach. Koszule slim najlepiej się prezentują, gdy są gładkie, ale w sklepach można znaleźć ten fason również w odmianie casualowej, a nawet streetwearowej. 

 

 

 

W jakim kolorze wybierać męską koszulę?

 

W swojej szafie musicie posiadać przynajmniej jedną białą koszulę. To najbardziej wszechstronny kolor, pasujący do wszelkiego rodzaju elementów garderoby i dodatków. Ale przede wszystkim biel jest obowiązkowa przy formalnych okazjach. Świetnie też wygląda w połączeniu ze spodniami innymi niż garniturowe i to bez względu na to w jakim są kolorze.

Formalny wygląd zapewniają też koszule jasnoniebieskie, bladoróżowe i ecru.

Kolorowe koszule w kratę oraz we wzory zarezerwować należy na codzienne okazje, do pracy lub na spotkania z przyjaciółmi.

 

 

Z jakiego materiału wybierać męską koszulę?

 

Jeśli przyjdzie nam wybierać męską koszulę, bez wątpienia najlepszym materiałem okaże się bawełna, która jednocześnie cieszy się olbrzymią popularnością. To naturalna tkanina pozwalająca skórze na swobodne oddychanie. Jej najpopularniejszą odmianą jest popelina, czyli bawełna cechująca się prostym splotem i dużą wytrzymałością. Największy minus popeliny to nadmierna podatność na gniecenie. 

Najbardziej eleganckie i wysokiej jakości koszule wykonuje się z bawełny egipskiej, oxfordu i sea island. Te odmiany posiadają często teksturę, są miękkie i delikatne w dotyku oraz nie gniotą się.

Podobnymi zaletami odznaczają się koszule uszyte z bawełny typu two ply, czyli podwójnie tkanej. Taki materiał z podwójnie skręcanych włókien jest bardzo wytrzymały, a przy tym gładki i przyjemny w dotyku.

Aby odpowiedzieć na pytanie z jakiego materiału wybierać męską koszulę, nie sposób pominąć jedwabiu. To szlachetna, naturalna tkanina o delikatnym połysku, cienka i niezwykle wytrzymała. Koszula z jedwabiu są klasyką elegancji i dobrego smaku. 

Kolejną godną polecenia tkaniną jest len - idealny na lato, przewiewny, w stu procentach naturalny. Higroskopijność to jego największa zaleta - tkanina wykonana z lnu potrafi wchłonąć nawet 20% wilgoci i sprawiać wrażenie całkowicie suchej. Niestety, koszul z tego materiału nie można użyć do garnituru, ale to wspaniała propozycja do uzupełniania strojów nieformalnych.

W naszym przeglądzie skoncentrowaliśmy się na tkaninach naturalnych. Na rynku spotkamy też koszule bawełniane z domieszką poliestru. Są one bardzo praktyczne: posiadają dużą odporność na przetarcia i zgniecenia. Jednak, gdy musimy wybierać męską koszulę z takiego materiału, należy pamiętać o tym, że noszenie jej jest mniej komfortowe, gdyż ogranicza wentylowanie skóry i powoduje nadmierne pocenie się.

 

Koszule męskie

 

Z jakim kołnierzykiem wybierać męską koszulę?

 

Kołnierz koszuli to jej ważny element, który powinien być odpowiednio dopasowany do kształtu twarzy. Każdy rozmówca widzi przede wszystkim nasz krawat i w następnej kolejności właśnie kołnierzyk koszuli. Stojąc przed podjęciem decyzji zakupowej, gdy przyszło nam wybierać męską koszulę, dobrze jest mieć odrobinę podstawowej wiedzy o kołnierzykach. Fasonów istnieje kilkanaście, my zapoznamy Was z trzema podstawowymi.

Cut away (kołnierz włoski) posiada szeroko rozstawione krawędzie, dlatego aż prosi się o to, by nosić go z krawatem. To krój formalny, przeznaczony na oficjalne okazje. Noszenie rozpiętej koszuli z kołnierzykiem włoskim wygląda fatalnie.

Kołnierz kent (prosty) to najbardziej wszechstronny i najczęściej występujący wzór. Dobry wybór do garnituru na oficjalne okazje, ale też doskonale prezentuje się w stylizacjach casualowych, nieformalnych. I uwaga: koszulę z takim kołnierzykiem  "bezkarnie" możemy nosić rozpiętą pod szyją - również wygląda świetnie.

Kołnierzyk button-down (amerykański) charakteryzuje się tym, że jego krawędzie są zapinane na guziki. Koszule z kołnierzem amerykańskim nie nadają się co prawda na poważne imprezy, ale doskonale pasują do wszelkich codziennych stylizacji. Znakomicie współgrają z dżinsami i sportowymi marynarkami.

Ważna wskazówka, gdy będziemy wybierać męską koszulę: typ kołnierzyka musi współgrać z kształtem twarzy i szyi. Osoby z krótką szyją powinny nosić wąskie kołnierzyki, natomiast obdarzone szczupłą i długą muszą rozglądać się za koszulami z szerokim kołnierzem.

 

Obowiązkowy zestaw koszul 

 

W naszej szafie powinny znaleźć się trzy rodzaje koszul: eleganckie, przeznaczone do noszenia z garniturem na oficjalne okazje, codzienne i sezonowe. Poniżej kilka słów o każdej grupie modeli. 

Koszula na oficjalne wyjścia powinna być gładka i występować w jednym z trzech kolorów: białym, bladoniebieskim lub jasnoróżowym. Doskonale pasuje do wszystkich rodzajów garniturów, bez trudu skompletować można do niej dobrze pasujące dodatki. 

Koszule męskie

Koszula na co dzień nie jest obwarowana żadnymi modowymi zastrzeżeniami. W naszej szafie może się znaleźć ich kilka, by łatwiej było nam wybierać męską koszulę na spotkanie ze znajomymi czy do pracy. Nie ma żadnych ograniczeń, co do kroju kołnierzyka i faktury koszuli. Po prostu zakładamy taką, jaką lubimy, bez względu na to, czy wystąpimy w dżinsach lub w chinosach, a na wierzch narzucimy blezer bądź sportową marynarkę. Naszą sugestią jest posiadanie przynajmniej jednej koszuli w kratę. Taki wzór naprawdę często się przydaje.

 

 

Koszula sezonowa to w domyśle wybór na chłodniejsze dni. Warto jesienią i zimą nosić coś cieplejszego, dlatego radzimy przyjrzeć sie koszulom flanelowym. Są one niezwykle miękkie i wygodne, występują w bogatym wzornictwie oraz kolorystyce. Kiedy przychodzą jesienne chłody można też wziąć pod uwagę grubszą koszulę dżinsową. Nie zapewnia co prawda takiego komfortu cieplnego jak flanela, ale bez wątpienia stanowi lepszą ochronę niż zwyczajna bawełniana koszula.

 

 

Jak nosić męską koszulę bez popełnienia błędów?

 

  • Nie zakładaj koszuli z krótkim rękawem do oficjalnego garnituru.
  • Pamiętaj, że mankiety powinny wystawać spod marynarki na 1-1,5 cm.
  • Nigdy nie wybieraj lnianej koszuli na oficjalne okazje.
  • Nie zakładaj wzorzystych koszul do wyjściowego garnituru.
  • Staraj się nie nosić krawata we wzorki do koszuli z drobnym rzucikiem.

 

***

Różnorodne wzory oraz typy kołnierzy tworzą ogromną ilość kombinacji. W artykule przedstawiliśmy najważniejsze aspekty, na które powinniście zwrócić uwagę, gdy zaczniecie wybierać męską koszulę. Reszta to już tylko kwestia Waszego gustu. Powodzenia!

 

 
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl