Jak prac kurtkę zimową

JAK PRAĆ KURTKĘ ZIMOWĄ?

Puchowe kurtki zimowe są wciąż bardzo modne i często noszone przez kobiety i mężczyzn. Oprócz tego, że świetnie wyglądają, zapewniają też odpowiednie ocieplenie w ciągu zimowych, chłodnych miesięcy i ochronę przed mrozem. Co prawda, zazwyczaj nie należą do najtańszych, jednak zakup dobrej jakości kurtki jest świetną inwestycją. Aby taka inwestycja w kurtkę zimową się opłaciła i aby ubranie służyło ci przez długi czas, warto abyś wiedział, jak o nie zadbać. Jak więc prać kurtkę zimową?

Dokładnie sprawdź metki

Oto kilka podstawowych rzeczy, o których powinieneś absolutnie pamiętać, zanim przystąpisz do prania swojej kurtki zimowej. Przede wszystkim, za każdym razem, gdy chcesz zająć się praniem czegokolwiek, zarówno ręczników, pościeli, zasłon, bielizny, czy odzieży, zawsze zanim za się to zabierzesz, przyjrzyj się dobrze informacjom podanym na metkach. Ważne aby to zrobić, ponieważ jeśli producent przyłożył uwagę i poświęcił czas, na opisanie instrukcji czyszczenia na metce danej rzeczy, oznacza to, że są to informacje istotne i warto się ich trzymać.  

Kolejną ważną rzeczą do zrobienia przed włożeniem kurtki do pralki jest usunięcie i odpięcie wszelkich elementów, które wykonane zostały z użyciem futra, zarówno naturalnego jak i sztucznego. Jeśli np. kaptur lub kołnierz podszyty jest futerkiem należy unikać wkładania go do pralki i jeśli jest to możliwe oddzielić go od reszty kurtki. Do czyszczenia futrzanej podszewki można użyć szczotki z miękkiego włosia, która nadaje się do delikatnego wyczesywania futerka. Kilka innych wskazówek, zanim zaczniesz prać: upewnij się, że twoja kurtka jest całkowicie zapięta (wszystkie zamki, zatrzaski i rzepy), a kieszenie są puste.

Jak wyprać zimową kurtkę w pralce?

Jeśli chodzi o pranie kurtek, pralki ładowane od przodu są lepszą opcją, ponieważ te ładowane od góry posiadają zamontowane w środku mieszadło, które może uszkodzić kurtkę i zmniejszyć jej puszystość. Kurtkę należy także wkładać do pralki samą, bez innych ubrań. Pranie powinno odbyć się z użyciem zimnej wody oraz delikatnego detergentu, który będzie w stanie się w niej rozpuścić. 

To czego powinieneś unikać, to dodawanie do pralki zmiękczaczy, wybielaczy, olejków eterycznych, czy domowych specyfików. Prostota będzie tutaj kluczem do sukcesu i prosty detergent piorący, działający z niską temperaturą jak najbardziej wystarczy.

 

 

Wysusz kurtkę jak najszybciej się da

Kurtek zimowych na pewno nie należy przetrzymywać w pralce po tym, kiedy zostały wyprane! Tak więc kiedy tylko usłyszysz sygnał zakończenia prania i drzwi pralki zostaną już odblokowane, prędko wyjmij kurtkę z pralki i postaraj się jak najszybciej ją wysuszyć. 

Nie pozostawiaj jej mokrej w bębnie nawet na kilka minut, jeśli chcesz uniknąć brzydkiego zapachu, ale co ważniejsze, jeśli chcesz uniknąć tworzenia się pleśni w pierzu, jakim kurtka jest wypchana. Z podobnego względu, kurtki zimowe najlepiej suszyć w suszarce bębnowej, z użyciem niskiej temperatury i na wydłużonym programie. Szybko usunie ona wilgoć z kurtki oraz przywróci jej puszystość, zapobiegając jednocześnie przykrym konsekwencjom działania wilgoci na puch.

Jak często należy prać kurtkę zimową?

Znasz swoją kurtkę lepiej niż ktokolwiek inny, więc po prostu kieruj się tym, co możesz zaobserwować. Jeśli zabrudzenia lub przykry zapach są zauważalne, nie wahaj się i przystąp do czyszczenia. Złotym środkiem będzie pranie kurtki 1 do 2 razy w sezonie. Warto też wyprać ją na początku sezonu lub jedynie włożyć do suszarki aby ją wywietrzyć, odświeżyć i przywrócić jej puszystość po wyciągnięciu z szafy, w której spędziła kilka miesięcy. Nie jest to jednak absolutnie konieczne. 

Jeśli chcesz uniknąć prania lub wydłużyć czas między kolejnymi praniami, możesz zrobić kilka rzeczy. Wiele kurtek jest wykonanych z bardzo trwałych, łatwych do czyszczenia tkanin. Tak więc, jeśli przez przypadek poplamisz zewnętrzną stronę kurtki, często do jej wyczyszczenia wystarczyć będzie już tylko wilgotna szmatka. Jeśli plama jest bardziej oporna, pomóc może odrobina octu lub specjalne mydełko do wywabiania plam. 

 

Przeczytaj inne wpisy:

 
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl